Hirose Connector DF23C-30DS-0.5V(51)
PartNo:
DF23C-30DS-0.5V(51)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 1164
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors REC 30POS DUAL 0.5MM SMT
RoHS:Details
Series:DF23
Product Type:Receptacles
Pitch:0.5 mm
Stack Height:
Mounting Angle:
Number of Positions:30
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:50 V
Current Rating:300 mA