Hirose Connector DF37C-10DP-0.4V(53)
PartNo:
DF37C-10DP-0.4V(53)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 1003
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 0.4MM 10P HEADER VERT SMT
RoHS:Details
Series:DF37
Product Type:Headers
Pitch:0.4 mm
Stack Height:1 mm
Mounting Angle:Straight
Number of Positions:10
Number of Rows:
Housing Material:
Contact Material:Phosphor Copper
Contact Plating:
Voltage Rating:
Current Rating:300 mA