Hirose Connector DF30FC-24DS-0.4V(82)
PartNo:
DF30FC-24DS-0.4V(82)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 996
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 24P DR SMT RECEPT W/O FITTING W/O BOSS
Product Type:Receptacles
Pitch:0.4 mm
Stack Height:0.9 mm
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:24
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:30 V
Current Rating:300 mA