Hirose Connector DF30FC-50DS-0.4V(82)
PartNo:
DF30FC-50DS-0.4V(82)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 995
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 50P DR SMT RECEPT W/O FITTING W/O BOSS
RoHS:Details
Series:DF30
Product Type:Receptacles
Pitch:0.4 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Straight
Number of Positions:50
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:30 V
Current Rating:300 mA