Hirose Connector DF30FB-30DS-0.4V(82)
PartNo:
DF30FB-30DS-0.4V(82)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 995
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 30P DR SMT RECEPT W/FITTING, NO BOSS
RoHS:Details
Series:DF30
Product Type:Receptacles
Pitch:0.4 mm
Stack Height:0.9 mm
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:30
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:30 V
Current Rating:300 mA