Hirose Connector DF37C-30DP-0.4V(53)
PartNo:
DF37C-30DP-0.4V(53)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 916
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 0.4MM 30P HEADER VERT SMT
RoHS:Details
Series:DF37
Product Type:Headers
Pitch:0.4 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:30
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:30 V
Current Rating:300 mA