Hirose Connector DF37B-60DP-0.4V(53)
PartNo:
DF37B-60DP-0.4V(53)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 900
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 0.4MM 60P HEADER VERT SMT M-FITTING
Product Type:Headers
Pitch:0.4 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:60
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:30 V
Current Rating:300 mA