Hirose Connector DF12C-20DS-0.5V(81)
PartNo:
DF12C-20DS-0.5V(81)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 882
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 20P V SMT DR RECPT 3.5-5MMHT W/OBOS,FIT
RoHS:Details
Series:DF12
Product Type:Receptacles
Pitch:0.5 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Housing Material:
Contact Material:Phosphor Copper
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:50 V
Current Rating:300 mA