Hirose Connector DF23C-10DP-0.5V(91)
PartNo:
DF23C-10DP-0.5V(91)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 589
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 10P M DR PLG SRT SMT NO METL FIT/LOC BOSS
RoHS:Details
Series:DF23
Product Type:Headers
Pitch:0.5 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Straight
Number of Positions:10
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:50 V
Current Rating:300 mA