Hirose Connector FX2-40P-0.635SH(71)
PartNo:
FX2-40P-0.635SH(71)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 558
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors HDR 40 POS 0.635mm Solder RA SMD
RoHS:Details
Series:FX2
Product Type:Headers
Pitch:0.635 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Right
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:125 V
Current Rating:500 mA