Hirose Connector DF12B-60DS-0.5V(86)
PartNo:
DF12B-60DS-0.5V(86)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 548
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 60P V SMT DR RECPT 3.5-5MM HT W/O BOS
Product Type:Receptacles
Pitch:0.5 mm
Stack Height:3.5 mm to 5 mm
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:60
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:50 V
Current Rating:300 mA