Hirose Connector DF18B-50DS-0.4V(81)
PartNo:
DF18B-50DS-0.4V(81)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 490
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 50P DBL ROW RECEPT MTL HLD DN VERT SMT
RoHS:Details
Series:DF18
Product Type:Receptacles
Pitch:0.4 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:50
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Copper Alloy
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:30 V
Current Rating:300 mA