Hirose Connector FX8-60P-SV(91)
PartNo:
FX8-60P-SV(91)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 448
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors HDR 60 POS 0.6mm Solder ST SMD
RoHS:Details
Series:FX8
Product Type:Headers
Pitch:0.6 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:60
Number of Rows:2
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:100 V
Current Rating:400 mA