Hirose Connector DF30RC-40DP-0.4V(82)
PartNo:
DF30RC-40DP-0.4V(82)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 425
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors 40P 2 ROW HEADER STRT SMT .4MM PITCH
RoHS:Details
Series:DF30
Product Type:Headers
Pitch:0.4 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Straight
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:30 V
Current Rating:300 mA