Hirose Connector FX6-20S-0.8SV2(71)
PartNo:
FX6-20S-0.8SV2(71)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 400
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors REC 20P .8MM W/BOSS
RoHS:Details
Series:FX6
Product Type:Receptacles
Pitch:0.8 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:100 V
Current Rating:500 mA