Hirose Connector FX6-20P-0.8SV(71)
PartNo:
FX6-20P-0.8SV(71)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 315
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors HDR 20 POS 0.8mm Solder ST SMD Stick
RoHS:Details
Series:FX6
Product Type:Headers
Pitch:0.8 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:100 V
Current Rating:500 mA