Hirose Connector FX8C-140P-SV6(91)
PartNo:
FX8C-140P-SV6(91)
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 275
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors HDR 140POS .6MM GOLD SMT
RoHS:Details
Series:FX8C
Product Type:Headers
Pitch:0.6 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Vertical
Number of Positions:140
Number of Rows:2
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:100 V