Hirose Connector FX2B-40SA-1.27R
PartNo:
FX2B-40SA-1.27R
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 217
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors IDC SKT 40P 1.27mm IDT RA Cable Mount
RoHS:Details
Series:FX2
Product Type:Receptacles
Pitch:1.27 mm
Stack Height:
Mounting Angle:Straight
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Housing Material:Polyamide (PA), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:125 V
Current Rating:500 mA