Hirose Connector DF16-30DS-0.5V86
PartNo:
DF16-30DS-0.5V86
Manufacturers: Hirose Connector
Qty: 201
Request Qty:
Description: Board to Board & Mezzanine Connectors BRD 2 BRD CONN 30 CONT DBL ROW REC
RoHS:Details
Series:DF16
Product Type:Receptacles
Pitch:0.5 mm
Stack Height:2 mm
Mounting Angle:Straight
Number of Positions:30
Number of Rows:2
Housing Material:Polyamide (PA)
Contact Material:Phosphor Copper
Contact Plating:Gold
Voltage Rating:50 V
Current Rating:300 mA