 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400PX4R7MEFCTA8X11.5)
Rubycon 400PX4R7MEFCTA8X11.5
PartNo:
400PX4R7MEFCTA8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 57103
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:LD
Capacitance:2.2μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:48mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)