 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35ZLH220MEFC8X11.5)
Rubycon 35ZLH220MEFC8X11.5
PartNo:
35ZLH220MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 37712
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:CY
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:Polar
Applications:General Purpose
Ripple Current:640mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)