 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10ZLH1000MEFC10X12.5)
Rubycon 10ZLH1000MEFC10X12.5
PartNo:
10ZLH1000MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 31312
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:QXW
Capacitance:150μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:450V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:970mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)