 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25YXF100MEFC6.3X11)
Rubycon 25YXF100MEFC6.3X11
PartNo:
25YXF100MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 20927
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:382LX
Capacitance:8200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:80V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)