 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50ZL100MEFC8X11.5)
Rubycon 50ZL100MEFC8X11.5
PartNo:
50ZL100MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 11329
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:ZT
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:42mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.181" (4.60mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)