 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLH470MEFC10X12.5)
Rubycon 25ZLH470MEFC10X12.5
PartNo:
25ZLH470MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 10333
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:ASM 021
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):610 mOhm
Lifetime @ Temp#:8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:560mA
Impedance:560 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia x 1.181" L (12.50mm x 30.00mm)