 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16TZV47M5X6.1)
Rubycon 16TZV47M5X6.1
PartNo:
16TZV47M5X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 9870
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:AFK
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:16V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.35 Ohm
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:67.5mA
Impedance:1.35 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)