 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (400LLE1MEFC6.3X11)
Rubycon 400LLE1MEFC6.3X11
PartNo:
400LLE1MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 8211
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1.0UF 400V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:SMG
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.07A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)