 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25PX220MEFC6.3X11)
Rubycon 25PX220MEFC6.3X11
PartNo:
25PX220MEFC6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 7720
Request Qty:
Description: CAP ALUM 220UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:FC
Capacitance:220μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:337.5mA
Impedance:300 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)