 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35TZV47M6.3X6.1)
Rubycon 35TZV47M6.3X6.1
PartNo:
35TZV47M6.3X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 7433
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:250
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:PM
Capacitance:2700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.35A
Impedance:44 mOhm
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)