 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25ZLJ150M6.3X11)
Rubycon 25ZLJ150M6.3X11
PartNo:
25ZLJ150M6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 6755
Request Qty:
Description: CAP ALUM 150UF 25V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:102 PHR-ST
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):67 mOhm
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:8A
Impedance:44 mOhm
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):3.150" (80.00mm)