 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35YXF1000MEFC12.5X25)
Rubycon 35YXF1000MEFC12.5X25
PartNo:
35YXF1000MEFC12.5X25
Manufacturers: Rubycon
Qty: 6531
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1000UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:PB
Capacitance:68μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:500mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)