 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLH2200MEFC10X20)
Rubycon 6.3ZLH2200MEFC10X20
PartNo:
6.3ZLH2200MEFC10X20
Manufacturers: Rubycon
Qty: 6444
Request Qty:
Description: CAP ALUM 2200UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:B41580
Capacitance:6800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):24 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:8.7A
Impedance:25 mOhm
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max):3.217" (81.70mm)