 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100YXF4.7MEFC5X11)
Rubycon 100YXF4.7MEFC5X11
PartNo:
100YXF4.7MEFC5X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 6000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:FK
Capacitance:470μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:825mA
Impedance:60 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size:0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)