 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10YXJ470M6.3X11)
Rubycon 10YXJ470M6.3X11
PartNo:
10YXJ470M6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5878
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:FC
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:AEC-Q200
Ripple Current:105mA
Impedance:1 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)