 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLH1200MEFC8X16)
Rubycon 6.3ZLH1200MEFC8X16
PartNo:
6.3ZLH1200MEFC8X16
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5746
Request Qty:
Description: CAP ALUM 1200UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:UB
Capacitance:47μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:58mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)