 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35PK470MEFC10X12.5)
Rubycon 35PK470MEFC10X12.5
PartNo:
35PK470MEFC10X12.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5648
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:NR
Capacitance:470000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:30.8A
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):6.811" (173.00mm)