 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SEV10M4X5.5)
Rubycon 16SEV10M4X5.5
PartNo:
16SEV10M4X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5625
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:382LX
Capacitance:12000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:100V
ESR (Equivalent Series Resistance):28 mOhm
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:8.65A
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):3.150" (80.00mm)