 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3ZLH820MEFC8X11.5)
Rubycon 6.3ZLH820MEFC8X11.5
PartNo:
6.3ZLH820MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5490
Request Qty:
Description: CAP ALUM 820UF 6.3V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:HD
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:62mA
Impedance:2 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)