 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (10YXF470MEFC8X11.5)
Rubycon 10YXF470MEFC8X11.5
PartNo:
10YXF470MEFC8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5383
Request Qty:
Description: CAP ALUM 470UF 10V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:S
Capacitance:1000μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:Automotive
Ripple Current:580mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)