 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35MH74.7MEFC4X7)
Rubycon 35MH74.7MEFC4X7
PartNo:
35MH74.7MEFC4X7
Manufacturers: Rubycon
Qty: 5000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:GW
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:250V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.8A
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)