 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35TZV10M4X6.1)
Rubycon 35TZV10M4X6.1
PartNo:
35TZV10M4X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4364
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:TG
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.6 Ohm
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:80mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)