 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35RX30100M8X11.5)
Rubycon 35RX30100M8X11.5
PartNo:
35RX30100M8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4265
Request Qty:
Description: CAP ALUM 100UF 35V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:VK
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:95mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)