 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (100RX3022M8X11.5)
Rubycon 100RX3022M8X11.5
PartNo:
100RX3022M8X11.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4160
Request Qty:
Description: CAP ALUM 22UF 100V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CD
Capacitance:33μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:25V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:240mA
Impedance:360 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)