 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50PX47MEFCTA6.3X11)
Rubycon 50PX47MEFCTA6.3X11
PartNo:
50PX47MEFCTA6.3X11
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4078
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 50V 20% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity:1000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:Alchip? MVY
Capacitance:22μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:50V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:70mA
Impedance:2 Ohm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)