 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (25SEV10M4X5.5)
Rubycon 25SEV10M4X5.5
PartNo:
25SEV10M4X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 25V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:VR
Capacitance:6800μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.92A
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)