 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3SEV47M4X5.5)
Rubycon 6.3SEV47M4X5.5
PartNo:
6.3SEV47M4X5.5
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 47UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:CS
Capacitance:330μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:200V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3.22A
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.398" (35.50mm)