 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (50SLV3.3M4X6.1)
Rubycon 50SLV3.3M4X6.1
PartNo:
50SLV3.3M4X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 3.3UF 50V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Bulk
Series:KMG
Capacitance:100μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:400V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:350mA
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)