 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (16SGV10M4X6.1)
Rubycon 16SGV10M4X6.1
PartNo:
16SGV10M4X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 10UF 16V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:FR
Capacitance:4700μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:3.19A
Impedance:15 mOhm
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)