 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (35SGV4.7M4X6.1)
Rubycon 35SGV4.7M4X6.1
PartNo:
35SGV4.7M4X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 4.7UF 35V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CD
Capacitance:2200μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:10V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:1.1A
Impedance:80 mOhm
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size:0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)