 All Product > Capacitors > Aluminum Electrolytic Capacitors > Rubycon  (6.3SGV33M4X6.1)
Rubycon 6.3SGV33M4X6.1
PartNo:
6.3SGV33M4X6.1
Manufacturers: Rubycon
Qty: 4000
Request Qty:
Description: CAP ALUM 33UF 6.3V 20% SMD
Product Information:
Minimum Quantity:1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:HB
Capacitance:10μF
Tolerance:±20%
Voltage Rating:35V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp#:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Type:-
Applications:General Purpose
Ripple Current:28mA
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)